Windows İşletim Sistemleri Nelerdir?

Jscode

Silver Üye
Silver Üye
Tarihlere göre Windows İşletim Sistemleri Nelerdir?

MS-DOS
1980’li yıllarda Microsoft tarafından geliştirilen disk işletim sistemidir. Masaüstü bilgisayarlardaki popülerliği zaman içerisinde Windows işletim sistemlerine geçmiştir.
Windows 95
24 Ağustos 1995 tarihinde dünyaya tanıtılan Windows 95, MS-DOS ile birleştirilen bir işletim sistemidir. Son kullanıcı için zamanın en iyi işletim sistemleri arasında gösterilmektedir.

Windows 98
MS-DOS üzerine geliştirilen beşinci ana işletim sistemi sürümüdür. Windows 98, piyasaya çıkmadan önce Memphis ve Windows 97 kod adı ile de anılıyordu.
Windows ME
MS-DOS üzerinde geliştirilen altıncı ve son olan ana sürüm Windows ME sürümüdür. 14 Eylül 2000 tarihinde kullanıcılar ile buluşmuştur. 16 ve 32 bit işletim sistemi olabilme özelliğine sahiptir. Bu işletim sisteminde en dikkat çeken uygulamalar Windows Movie Maker ve Media Player’dır.
Windows XP
30 Haziran 2008 tarihinde ortaya çıkan Windows XP, satış rekorları kıran Microsoft işletim sistemleri arasında yer almaktadır.
Windows Vista
24 Ocak 2007 tarihinde ortaya çıkan Windows Vista, gelişen teknolojiye ayak uydurmayı başaran işletim sistemleri arasındadır. Windows Aero teması, Windows DVD Maker gibi özellikler Vista’nın en dikkat çekici özellikleri arasındadır.
Windows 7
22 Ekim 2009 tarihinde yayınlanan Windows 7, getirdiği yenilikler ile pek çok kullanıcının dikkatini çekmeyi başarmıştır.
Windows 8
26 Ekim 2012’de piyasaya çıkartılan Windows 8, Windows 95’ten beri kullanılan “Başlat” menüsünü kaldırarak “Başlangıç” menüsünün hayata geçmesini sağlamıştır.
Windows 10
Windows 10 işletim sistemi 29 Temmuz 2015 yılında piyasaya çıkartılmıştır. Aldığı güncellemeler ve güvenlik önlemleri ile ilgi gören Windows 10 masaüstü kullanıcıların en fazla tercih ettiği işletim sistemleri arasındadır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
55
Kullanıcılar
12
Son üye
bewolt